Jaki aparat stały wybrać?

Październik 14, 2015
Ortodoncja - ortodonta - aparat
ortodonta warszawa

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na leczenie ortodontyczne, kolejnym pytaniem będzie jaki aparat stały wybrać. Istnieje wiele firm i modeli aparatów ortodontycznych. Ceny aparatów potrafią wahać się od 1300 zł do nawet 9000 zł za 1 łuk. Poniżej postaramy się objaśnić wady, zalety i różnice pomiędzy nimi.

Aparat stały – który wybrać?

aparat stały metalowyAparat stały metalowy – to aparat najczęściej wybierany przez pacjentów i najbardziej spopularyzowany wśród ortodontów. Posiada prostą budowę, jest produkowany przez właściwie każdą firmę ortodontyczną i jego ogromną zaletą jest niska cena początkowa leczenia. Zamki tego aparatu wykonane są z tytanu lub stopu metalu z niklem lub bez. Cena tego aparatu waha się od 1400-2000 zł za 1 łuk. W trakcie noszenia aparatu wymagane są wizyty kontrolne co 30 dni.

aparat stały kryształowy szafirowyAparat stały kryształowy (szafirowy) – to propozycja dla pacjentów, dla których bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny i estetyka uśmiechu. Zamki tego aparatu wykonane są z monokryształu i są właściwie niewidoczne, zlewają się idealnie z kolorem zęba. Jeśli do zamków kryształowych również zostanie dobrany powlekany łuk estetyczny, nasi rozmówcy bardzo często nie są w stanie zauważyć, że nosimy aparat ortodontyczny.

aparat stały damon qAparat stały Damon Q – przez wielu ortodontów został okrzyknięty rewolucją w podejściu do pacjenta ortodontycznego. Aparat Damon wprowadził wiele innowacji w leczeniu i wyeliminował wiele wad i niedogodności typowego aparatu stałego. Zacznijmy od samej budowy tego aparatu. Zamki tego aparatu nie posiadają skrzydełek na które zakładamy ligatury (gumki) przytrzymujące łuk, dlatego w mniejszym stopniu podrażniają błonę śluzową pacjenta. W zamkach Damona zastosowano opatentowany system zamków samoligaturującyh, które są mniejsze i z racji obłych krawędzi również bardziej wygodne dla pacjenta. W filozofii leczenia aparatem Damon, ortodonta prowadzący leczenie wykorzystuje małe, ale stałe siły biologiczne, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie lepszych i bardziej trwałych efektów przy skróconym czasie leczenia. W trakcie noszenia aparatu Damon, wymagane wizyty kontrolne nie odbywają się co 30 dni, ale co 60 lub nawet 90 dni, co dla wielu pacjentów jest dużym udogodnieniem. Jedną z wad tego systemu jest wyższa cena początkowa aparatu, która waha się od 2500 zł do 3500 zł za 1 łuk. Jednak końcowa cena z racji krótszego czasu leczenia i rzadszych wizyt jest porównywalna do leczenia tradycyjnym aparatem stałym.

aparat stały damon clearAparat stały Damon Clear – to aparat, skierowany do pacjentów, którym zależy na szybszym czasie leczenia przy zachowaniu wysokiej estetyki uśmiechu. Zamki tego aparatu są całkowicie przeźroczyste i właściwie niewidoczne na zębach pacjenta. Cena aparatu rozpoczyna się od 3500 zł za 1 łuk.

Aparat lingwalny – propozycja dla najbardziej wymagających pacjentów, dla których estetyka uśmiechu to rzecz priorytetowa. Zamki tego aparatu są przyklejane na wewnętrzną powierzchnię zęba przez co kompletnie nie są zauważalne dla rozmówcy. Do zalet możemy zaliczyć również krótszy czas leczenia. Niestety jest to również najdroższa forma leczenia. Ceny aparatu lingwalnego rozpoczynają się od 4500 zł za 1 łuk.

Facebook

};