Higiena jamy ustnej a stały aparat ortodontyczny

Aparat samoligaturujący zamki różnica

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego na początku może sprawiać problemy. Jednak posiadając odpowiednie akcesoria, każdy na pewno właściwie zadba o swoje zęby,  założony stały aparat ortodontyczny oraz świeży oddech. Każdy pacjent, który trafia do specjalisty ortodonty ma jeden cel – mieć ładny, prosty zgryz. Z pewnością umożliwi to stały aparat. Możemy wyróżnić dwa jego rodzaje: zdejmowany i stały. Zarówno przy pierwszym, jak i przy drugim należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego, przeczytacie poniżej.

Jakich akcesoriów używać podczas szczotkowania zębów?

Ortodonta, który podejmie się leczenia zębów za pomocą aparatu ortodontycznego z pewnością wytłumaczy, jak w prawidłowy sposób dbać o zgryz. Uprzedzi on zapewne, że na początku szczotkowanie zębów może trwać dłużej niż dotychczas. Zasugeruje również, w jakie akcesoria powinien zaopatrzyć się pacjent, aby codzienna higiena była dla niego mniej kłopotliwa. Poniżej przedstawiamy podstawowy zestaw, który jest niezbędny podczas szczotkowania leczonego aparatem ortodontycznym zgryzu:

  • Dwie szczoteczki do zębów. Pierwsza, to tradycyjna prosto ścięta szczotka, która powinna mieć wewnętrzną wnękę. Pozwoli ona pacjentowi bez problemu oczyścić zamki noszonego aparatu. Druga zaś, to specjalna spiczasta szczoteczka, która umożliwi dotarcie do trudnodostępnych przestrzeni między zębowych (można w tym wypadku użyć tradycyjnej nici dentystycznej).
  • Wyciorki, które pomogą w czyszczeniu zamków oraz przestrzeni, która znajduje się między drutem aparatu dentystycznego a zębem.
  • Pasta do zębów. Wyprzedzając pytanie o jej rodzaj, informujemy, że każda (nawet nasza ulubiona) z fluorem będzie odpowiednia.
  • Płyn do płukania ust.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu?

Każdy pacjent, któremu po raz pierwszy założono stały aparat ortodontyczny, zauważy, że zmienia się codzienna higiena jamy ustnej. Na początku może wydać się odrobinę trudniejsza niż dotychczas. Osoba, która posiada wszystkie niezbędne akcesoria oraz instrukcję, jak czyścić jamę ustną, szybko dojdzie do wprawy, dzięki czemu ta codzienna czynność stanie się dla niej przyjemnością. Poniżej opisane zostanie krok po kroku postępowanie, które pozwoli pacjentowi dokładnie oczyścić zęby i założony aparat ortodontyczny. Czynność ta pozwoli bez żadnych komplikacji (próchnica, zapalenie dziąseł itp.) dotrwać do końca leczenia ortodontycznego. Cała trudność mycia zębów, na których założono aparat polega na dotarciu i odpowiednim oczyszczeniu nie tylko uzębienia, ale również każdego elementu aparatu.

Czyszczenie jamy ustnej – kroki

Krok 1. Za pomocą wyciorka należy wyczyścić większe przestrzenie między zębowe oraz elementy aparatu ortodontycznego (zamki, pierścienie itp.).

stały aparat ortodontyczny wyciorek

Krok 2. Używając nici dentystycznej trzeba dotrzeć do najmniejszych przestrzeni między zębowych (dobrze jest używać nici ze specjalnie utwardzonymi zakończeniami, które pozwalają na lepszą manipulację tym produktem)

nitka superfloss dla aparatu ortodontycznego

Krok 3. Specjalną szczoteczką ortodontyczną z wgłębieniem należy wyczyścić powierzchnię zębów, na których założony jest aparat ortodontyczny.

aparat ortodontyczny szczotka

Krok 4. Przyszedł czas na płukankę. Płynem do płukania ust, należy wypłukać jamę ustną. Dzięki temu pacjent zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, jak również pojawieniu się próchnicy. Dzięki płukance ma on również świeży oddech.

Jak często czyścić zęby podczas leczenie ortodontycznego

rtodonta, który podejmuje się leczenia pacjenta za pomocą aparatu ortodontycznego informuje go nie tylko o sposobie, ale również o częstotliwości. Pacjent, który zastosuje się do jego wskazówek, z pewnością uniknie komplikacji, ale przede wszystkim będzie miał szansę na skrócenie okresu leczenia i zdjęcie aparatu ortodontycznego. W związku z powyższym warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Rano przed śniadaniem – zabieg ten jest konieczny, ponieważ przez cały noc na zębach zbierała się płytka nazębna. Oczyszczanie zębów powinno trwać nie krócej niż 4 minuty.
  • Po śniadaniu – szczotkowanie może trwać krócej. Ta faza oczyszczania pozwoli na pozbycie się z jamy ustnej resztek spożywanego posiłku.
  • Po powrocie do domu (jeżeli rano pacjent wychodził do pracy, szkoły czy na uczelnię) – resztki spożywanego w ciągu dnia jedzenie i płytka nazębna osadziły się, przez co należy je usunąć. Zabieg ten trwać powinien minimum 4 minuty (w zależności od wprawy osoby noszącej aparat ortodontyczny)
  • Po obiedzie – podobnie jak po śniadaniu
  • Przed snem – bardzo dokładnie, należy użyć dodatkowo nici dentystycznej.

Pacjent mający wadę zgryzu, powinien poddać się leczeniu ortodontycznemu, którego głównym elementem jest noszenie aparatu. Stały aparat ortodontyczny pomoże mu w całkowitym wyleczeniu zgryzu, jak również może usunąć niektóre wady wymowy. Pacjenci nie powinni się wstydzić faktu, że noszą na zębach aparat ortodontyczny, ponieważ świadczy to o ich dbałości o zdrowie i wygląd uzębienia.

Na sam koniec pragniemy zaznaczyć czym grozi brak lub nieodpowiednia higiena w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego:

  • aparat słaba higienaprzekrwione dziąsła
  • oznaki stanu zapalnego dziąseł
  • przebarwienia na zębach
  • kontrast koloru zęba wokół zamka i pod zamkiem
  • uszkodzenia tkanek miękkich
  • wydłużenie