Aparat Damon - Lepsze zęby w krótszym czasie, czyli sukces aparatu Damona
Aparat Damon - Damon System
Aparat ortodontyczny jest jedynym sposobem na likwidację wrodzonych lub rozwojowych wad zgryzu. Coraz więcej osób, nie tylko dzieci i młodzieży, decyduje się na terapię przy pomocy takiego rozwiązania. Dla dorosłych przeznaczone są aparaty stałe, których mechanika opiera się na stałym oddziaływaniu na zęby ogromnych sił, wymuszonych przez sztywną konstrukcję urządzenia. Leczenie jest niełatwe, wymaga cierpliwości i odporności na nie zawsze komfortowe odczucie ogromnego ucisku. Co więcej, by zrobić miejsce dla przesuwających się zębów, ortodonta bardzo często kwalifikuje pacjenta do ekstrakcji 1 lub 2 zębów. Dlatego coraz więcej osób z nadzieją patrzy na nowe rozwiązanie - aparat ortodontyczny systemu Damona.
W jaki sposób działa tradycyjny aparat ortodontyczny
Tradycyjne aparaty skonstruowane są z pierścieni na zębach trzonowych i metalowych zamków na pozostałym uzębieniu. Przechodzi przez nie sztywny drut, zwany łukiem aparatu, którego zadaniem jest wywierać nacisk na zęby znajdujące się poza linią szczęk. Do zamków mocuje się go ligaturami, elastycznymi elementami, które doczekały się potocznej nazwy gumek. Należy je wymieniać co miesiąc podczas wizyty u specjalisty. Ekstrakcja zębów nie jest warunkiem koniecznym, jednak często ortodonta, planując rozmieszczenie uzębienia, decyduje o usunięciu jednego czy dwóch zębów.
System Damona - miliony przekonanych pacjentów
Ponad dwa miliony ludzi na świecie i coraz więcej w Polsce zdecydowało się na inny sposób korekcji wad zgryzu. System Damona na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjny aparat ortodontyczny, co więcej, również jest aparatem stałym. Różnica tkwi w sposobie mocowania łuku, który także został wykonany ze specjalnego, "kosmicznego" stopu miedzi, niklu i tytanu, oraz zastosowania jego różnej grubości na trzech odcinkach. Zamki aparatu Damona zostały wyposażone w specjalne zatrzaski, które zamiast ligatur utrzymują drut. Pozwalają mu jednak swobodnie przesuwać się wewnątrz zamka i zatrzymywać się dopiero wtedy, gdy na ząb będzie oddziaływać większa siła. To podejście sprawia, że nie jest potrzebne usuwanie zębów, gdyż wraz z ich przemieszczaniem następuje zmiana kształtu twarzy. Kości twarzy i zębodoły, mimo że ulegają zmianie, nie są narażone na gwałtowny ucisk.
Kolejne różnice - mniej bólu, więcej higieny, lepsze efekty
Wymiana ligatur i regulacja aparatu zawsze wtedy, gdy zaczyna słabnąć jego potężny nacisk, sprawia, że mniej skuteczna tradycyjna metoda pochłania większe koszty przy kolejnych, częstych wizytach u ortodonty. Bardziej elastyczny, dopasowujący się do zmian w twarzy aparat Damona sam reguluje siłę nacisku, zapobiegając powstawaniu tarcia i zagrożenia niedokrwieniem jamy ustnej. Kolejnym atutem tego systemu jest bardziej estetyczny wygląd. Inny to mniej trudnych do utrzymania w higienicznym stanie miejsc w okolicy uzębienia. W aparacie tradycyjnym szczególnie narażone na osadzanie się kamienia nazębnego są okolice ligatur, dlatego bezligaturowy aparat Damona nie generuje takich problemów.