Profesjonalna higienizacja zębów

Skaling, piaskowanie, hiegienizacja zębów Warszawa

Kamień nazębny (czyli zmineralizowana płytka nazębna) to trwały i ciemny osad powstający na zębach, który jest nie tylko defektem estetycznym wywołującym nieświeży oddech. Jego nadmierne nagromadzenie prowadzi do wielu bardzo poważnych schorzeń, takich jak próchnica, choroby dziąseł czy choroby przyzębia - parodontoza (która może doprowadzić do trwałej utraty zębów), dlatego należy go regularnie usuwać w gabinecie stomatologicznym przy pomocy skalingu.

Czym jest skaling?

skaling zębów higienizacja warszawa

Skaling jest zabiegiem dentystycznym polegającym na usuwaniu kamienia nazębnego zarówno z korony zęba (tzw. skaling naddziąsłowy) jak i poniżej linii dziąseł (tzw. skaling poddziąsłowy). Najpopularniejszą obecnie metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling ultradźwiękowy, który wykonuje się przy pomocy skalera - urządzenia generującego drgania o bardzo wysokiej częstotliwości prowadzące do pęknięcia kamienia nazębnego oraz jego odpryskiwania się. Głowice skalera są chłodzone wodą dzięki czemu zabieg jest w zasadzie bezbolesny i niezwykle precyzyjny.

Jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego?

W zależności od ilości i miejsca nagromadzenia się kamienia nazębnego wykonuje się albo skaling naddziąsłowy, lub naddziąsłowy i poddziąsłowy.

  • Skaling naddziąsłowy - higienistka usuwa kamień nazębny z korony zębów, a następnie poleruje oczyszczone powierzchnie
  • Skaling poddziąsłowy - w tym przypadku higienistka usuwa kamień zalegający poniżej linii dziąseł w tak zwanych kieszonkach dziąsłowych (patologicznie powstałych pogłębionych rowkach). Zdarza się, że kamień nazębny jest umiejscowiony bardzo głęboko, wówczas higienistka posługuje się kiretem, cienkim narzędziem stomatologicznym pozwalającym dotrzeć do każdej szczeliny jamy ustnej. Po usunięciu kamienia, poleruje oczyszczone powierzchnie, dzięki czemu kamień nie będzie się znowu szybko osadzać.
higienizacja skaling zębów warszawa

Po przeprowadzonym zabiegu może pojawić się ból, nadwrażliwość, obrzęk oraz krwawienie dziąseł, stąd niezwykle ważne jest zachowanie w tym czasie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Higienistka poinstruuje pacjenta jak powinna wyglądać prawidłowa higiena. W kilka dni po zabiegu (zwłaszcza skalingu poddziąsłowego) należy udać się na wizytę kontrolną w trakcie której będzie można zweryfikować stan dziąseł oraz zmierzyć głębokość kieszonki dziąsłowej.

Po skalingu zaleca się przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji zębów, ponieważ miejsca w których zalegał kamień nazębny są zmineralizowane przez bakterie w nim bytujące, warto zatem wzmocnić szkliwo.

Przeciwwskazania

Skaling ultradźwiękowy nie może być wykonywany u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz u kobiet w ciąży, choć nie ma jednoznacznych przesłanek zalecający kobietom w ciąży skaling tradycyjny (najmniej dokładany). Ciąża to szczególny stan, kiedy kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zęby i regularnie odbywać wizyty u stomatologa, który najlepiej dobierze odpowiednią metodę usunięcia kamienia nazębnego w oparciu o stan zdrowia pacjentki.

Skaling to bezpieczny i precyzyjny sposób pozwalający na usunięcie nadmiaru kamienia nazębnego, który raz do roku można wykonać bezpłatnie w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Niemniej w przypadku osób palących papierosy, nadużywających kawę i herbatę oraz alkohol zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu minimum 2 razy do roku. 

Zadzwoń +48223988888
Poprowadź
Messenger
Instagram