Ekstrakcja(usuwanie) zęba zatrzymanego

Jak wygląda ekstrakcja zęba zatrzymanego?

W Dental Avenue kładziemy nacisk na precyzyjne planowanie każdego zabiegu. Usunięcie ósemki rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki z wykorzystaniem zaawansowanej tomografii 3D. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokładnie ocenić położenie zęba, jego relację do sąsiednich struktur anatomicznych oraz przewidzieć możliwe trudności podczas zabiegu. Nasz nowoczesny sprzęt zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko powikłań.

Zabieg PRF przy Usuwaniu Zębów Zatrzymanych

Oprócz standardowej procedury usuwania zębów zatrzymanych, oferujemy również zabieg z wykorzystaniem płytek bogatopłytkowych (PRF - Platelet-Rich Fibrin). Metoda ta znacząco przyspiesza proces gojenia, redukuje ból oraz minimalizuje ryzyko powikłań, takich jak suchość zębodołu. PRF jest uzyskiwany z krwi pacjenta, co czyni go w pełni biokompatybilnym i bezpiecznym.

dlaczego usunięcie zaba zatrzymanego w Dental Avenue

Doświadczeni Chirurdzy Stomatologiczni i Szczękowo-Twarzowi

W Dental Avenue zespół chirurgów stomatologicznych oraz chirurgów szczękowo-twarzowych to wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Nasza kadra regularnie uczestniczy w szkoleniach i konferencjach branżowych, aby być na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia. Dzięki temu gwarantujemy najwyższy standard opieki i profesjonalizm na każdym etapie leczenia.

Ile kosztuje usunięcie zęba zatrzymanego

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego w Dental Avenue kosztuje od 800 zł do 1500 zł. Koszt ustalany jest indywidualnie po konsultacji chirurgicznej oraz na podstawie tomografii 3D. Na wynikowy koszt składa się poziom skomplikowania zabiegu. Chirurg na podstawie tomografii dobiera sposób ekstrakcji oraz sprawdza możliwość wystąpienia powikłań - czy korzenie zęba nie biegną zbyt blisko nerwów zebowdołowych. Zdarza się, że korzenie zębaznajdują się bardzo blisko nerwu zębodołowego. Dzięki tomografii 3D jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią metodę ekstrakcji oraz zminimalizować możliwość powikłań.

Wskazania po zabiegu usunięcia ósemki

Po zabiegu należy trzymać się kilku prostych zasad. Należy zaciskać jałowy gazik przynajmniej przez 30 min zaraz po zabiegu. Przez co najmniej 2 godziny nic nie jeść ani nie pić, a do końca dnia nie przepłukiwać niczym jamy ustnej. Bardzo ważnym jest, aby przez co najmniej 48 godzin po zabiegu nie spożywać alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Bezwględne przestrzeganie powyższych zasad w znacznym stopniu minimalizuje możliwość wystąpienia powikłań.

Aby zminimalizować następstwa zabiegu należy:

  • stosować zimne okłady
  • unikać wysiłku fizycznego
  • w przypadku silnego bólu przyjąć środek przeciwbólowy
  • gryźć pokarmy po przeciwległej stronie jamy ustnej

Dlaczego usuwa się ósemki (zęby mądrości)?

usuwanie zęba zatrzymanego dlaczego

Powodów usunięcia ósemek może być kilka, do najczęstszych należą jednak: tzw. ósemka zatrzymana czyli ząb, którego nie widać gołym okiem lub widać go w niewielkim stopniu, ale kąt jego usytowania powoduje stłoczenia lub wręcz uszkadza zęby siódme. To oraz ból związany z wyrzynaniem najczęściej sprowadza pacjenta do chirurga stomatologicznego. Kolejnym powodem jest zbyt małą szczęka oraz/lub żuchwa. W takich przypadkach na konsultację chirurgiczną kieruje ortodonta, którego zadaniem będzie w późniejszej fazie leczenia wyeliminowanie stłoczeń.

Kolejnym najczęstszym powodem może być zbyt głęboka próchnica zębów ósmych. Jak wiemy zęby mądrości są najtrudniej dostępnym miejscem w jamie ustnej pacjenta w trakcie szczotkowania zębów. Powoduje to znacznie szybciej postępującą próchnicę do etapu, kiedy leczenie tych zębów staje się bezcelowe. Bardzo rzadko dentysta decyduje się na leczenie kanałowe zębów ósmych, o wiele częściej pacjent kierowany jest właśnie na ekstrakcję tych kłopotliwych zębów.

Możliwe powikłania przy usunięcia zębów zatrzymanych i ich zapobieganie

Choć usunięcie ósemek i zębów zatrzymanych jest powszechnie uważane za bezpieczne, mogą wystąpić pewne powikłania. Do najczęstszych należą infekcje, uszkodzenia nerwów, czy suchość zębodołu. W Dental Avenue zapobiegamy tym ryzykom poprzez stosowanie ścisłych protokołów sanitarnych, indywidualne planowanie zabiegów oraz zastosowanie technik minimalnie inwazyjnych. Nasza opieka pooperacyjna i szczegółowe instrukcje dla pacjentów są dodatkowym elementem, który pomaga w uniknięciu powikłań.

Chirurg przyjmujący w klinice stomatologicznej Dental Avenue:

lek. dent. Michał Perkowski

Implantolog, Chirurg Szczękowo-Twarzowy

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od stażu podyplomowego związany jest ze Szpitalem Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Ukończył szkolenie specjalizacyjne z Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii. Swoje doświadczenie i umiejętności stale wzbogaca biorąc udział w licznych kursach oraz konferencjach.

W Dental Avenue dr Michał Perkowski zajmuje się wszczepianiem implantów (implanty pojedyncze, all-on-4 oraz all-on-x) oraz chirurgią szczękowo-twarzową.

lek. dent. Przemek Kosewski

Stomatolog estetyczny | Chirurg stomatologiczny

W Dental Avenue zajmuje się chirurgią stomatologiczną i stomatologią estetyczną, w szczególności wykonywaniem kompozytowych licówek bez szlifowania zębów (bondingiem). W latach 2018-2022 był wykładowcą w Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od 2019 roku prowadzi szkolenia dla stomatologów dotyczące minimalnie inwazyjnych technik odbudowy zębów oraz występuje w roli tłumacza podczas kursów dotyczących kompleksowego leczenia stomatologicznego. Co roku naucza studentów podczas warsztatów praktycznych ze stomatologii estetycznej podczas konkursu Jules Allemand Trophy. Jako członek Insieme Academy prowadzi wykłady dla studentów chcących kształcić się w stomatologii estetycznej z ponad 20 krajów świata. Sam jest absolwentem między innymi curriculum szkoleń dotyczących leczenia pacjentów ze startymi zębami i zaburzeniami zgryzu na Uniwersytecie w Chieti we Włoszech, a także Curriculum Implantologicznego ITI.

Wszystkie zabiegi wykonuje w powiększeniu optycznym lup lub mikroskopu. Podczas zabiegów rekonstrukcji zębów kieruje się zasadą minimalnej inwazyjności leczenia oraz naśladowania działania i wyglądu naturalnych tkanek.

Szczera rozmowa, która pozwala nie tylko na przekazanie informacji, a na rzeczywiste obopólne zrozumienie to dla niego podstawa do tego, aby poznać oczekiwania swoich pacjentów dotyczące ich nowego uśmiechu. Jego spokój i empatia pozwalają na to, aby spotkania z pacjentami przebiegały bez zbędnego stresu i w przyjaznej atmosferze.