Ortodonta Warszawa

aparat stały damon warszawa

Wady zgryzu to nie tylko efekt estetyczny, ale przede wszystkim czynnik powodujący wady wymowy, bóle głowy oraz utrudniający prawidłową higienę jamy ustnej, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania próchnicy a nawet paradontozy. Wady występujące w obrębie uzębienia leczy ortodonta za pomocą aparatów ortodontycznych. To dosyć kosztowne rozwiązanie szczególnie w miejscu takim jak Warszawa, nasuwające wiele pytań i wątpliwości na które postaramy się odpowiedzieć.

Dlaczego leczenie bezekstrakcyjne?

Najnowsze badania kliniczne wskazały liczne skutki uboczne leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem ekstrakcji (usunięcia najczęściej 4 zdrowych zębów). Jednym z najbardziej zauważalnych skutków ubocznych jest zanikanie rys, a także spłaszczenie twarzy co skutkuje pogorszeniem jej estetyki profilowej. Usunięcie zębów jest łatwiejszym sposobem na znalezienie miejsca dla zębów, niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta. W naszej klinice, kładziemy szczególny nacisk na leczenie bezekstrakcyjne, w taki sposób aby efekt leczenia nie skutkował tylko i wyłącznie prostymi zębami, ale także ładniejszym profilem całej twarzy.

Rodzaje leczonych wad zgryzu w naszej klinice:

 • zgryz krzyżowy
 • zgryz przewieszony
 • tyłozgryz
 • przodozgryz
 • zgryz otwarty
 • zgryz głęboki

Jak wygląda przebieg leczenia?

pantomogram warszawa

Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej, ortodonta poznaje potrzeby i oczekiwania pacjenta. Następnym krokiem jest pobranie wycisku w celu wykonania gipsowego modelu diagnostycznego, natomiast pacjent kierowany jest na zdjęcie pantomograficzne (zdjęcie RTG panoramiczne twarzy) oraz cefalometryczne (zdjęcie profilowe czaszki) w naszej placówce. Wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego zaplanowania leczenia. Następnym etapem jest przedstawienie planu leczenia. Na przykładzie gipsowych modeli diagnostycznych, ortodonta przedstawia możliwe sposoby leczenia. Na tym etapie pacjent wybiera rodzaj aparatu oraz akceptuje wstępne szacunkowe koszty, a także czas leczenia. Na kolejnej wizycie ortodonta zakłada zamki wybranego aparatu. Od tego momentu pacjent jest zobowiązany przychodzić na wizyty kontrolne (co 30 dni w przypadku klasycznego aparatu lub co 60 dni w przypadku aparatu Damon), na których ortodonta ocenia postęp leczenia i wymienia łuki.

W jakim wieku można rozpocząć leczenie?

Współczesna ortodoncja nie zna granicy wieku, po którym nie można byłoby przystąpić do leczenia. Oczywiście idealnym etapem leczenia jest wiek do 20 roku życia, wtedy szybciej i bardziej trwale uzyskiwane są efekty, jednak nie istnieją żadne przeciwskazania do założenia stałego aparatu ortodontycznego po 50 roku życia. Zapraszamy do skorzystania z usług ortodontycznych w Dental Avenue w Warszawie.

Rodzaje aparatów stałych

aparat damon clear kryształowy warszawa aparat kryształowy szafirowy warszawa aparat damon warszawa aparat stały metalowy warszawa Nakładka Invisalign


Porównanie kosztów leczenia pomiędzy tradycyjnym aparatem, aparatem Damon i systemem Invisalign

Klasyczny aparat stały cena (koszt leczenia 2 letniego)

 • Wizyta konsultacyjna: 100 zł
 • Wyciski + model gipsowy: 150 zł
 • Zdjęcia RTG panto + cefalometria: 150 zł
 • Analiza cefalometryczna + plan leczenia: bezpłatnie
 • Aparat stały cena za 1 łuk: 1800 zł
 • Koszt wizyty pośredniej 2 łuki x 24 miesiące: 24 x 200zł= 4800zł
 • Koszt zdjęcia aparatu (demontaż, płytki retencyjne, retainer stały): 1500 zł

Aparat Damon cena (koszt leczenia 1,5 rocznego)

 • Wizyta konsultacyjna: 100 zł
 • Wyciski + model gipsowy: 150 zł
 • Zdjęcia RTG panto + cefalometria: 150 zł
 • Analiza cefalometryczna + plan leczenia: bezpłatnie
 • Aparat Damon cena za 1 łuk: 2800 zł
 • Koszt wizyty pośredniej 2 łuki x 9 wizyt: 9 x 250zł= 2250zł
 • Koszt zdjęcia aparatu (demontaż, płytki retencyjne, retainer stały): 1500 zł

Invisalign (pakiet Full - całkowite leczenie)

 • Wizyta konsultacyjna: 100 zł
 • Skan 3D: bezpłatny
 • Zdjęcia RTG panto + cefalometria: 150 zł
 • Analiza cefalometryczna + plan leczenia: bezpłatnie
 • Całkowity koszt nakładek: 14000zł
 • Koszt retencji (płytki retencyjne, retainer stały): 1000 złNajczęściej zadawane pytania

Co to jest aparat ortodontyczny i jak działa?

Stały aparat ortodontyczny to skuteczne rozwiązanie w rękach ortodonty pozwalające na korekcję wad zgryzu wrodzonych i nabytych. Zbudowany jest z metalowych pierścieni lub rurek, które mocuje się na zębach trzonowych oraz zamków (metalowych lub kryształowych) umieszczanych na zewnętrznej stronie zębów przez które przebiega drut. To właśnie ten drut wywierający odpowiednią siłę oddziałuje na uzębienie, zmieniając położenie zębów przywracając ich idealne ustawienie.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne dzieli się na ruchome, stałe oraz nakładkowe. Ruchome oraz nakładkowe, jak sama nazwa wskazuje nie są na stałe przytwierdzone do korony zębów, przez co można je samodzielnie zakładać i zdjemować. Zbudowane są z płytki akrylowej oraz drucianych pętli. Współcześnie, coraz większą popularnością cieszą się jednak transparentne aparaty wykonane z opatentowanego materiału (system Invisalign). Klasyczne ruchome aparaty ortodontyczne nie są niestety tak skuteczne jak stałe, dlatego wykorzystuje się je do korygowania małych wad zgryzu oraz w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze stałych zębów. Nosi się je przez kilka godzin dziennie w zależności od zaleceń lekarza.

Stałe aparaty ortodontyczne są znacznie skuteczniejsze i pozwalają na korekcje wielu wad zgryzu. Klasyczne aparaty ortodontyczne zbudowane są z metalowych łuków i zamków umieszczonych na zębach, przytwierdzonych ligaturami, powszechnie zwanymi „gumkami”. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. aparaty samoligaturujące, które nie mają ligatur na zamkach tylko specjalne „klamry/klapki” umożliwiające swobodne poruszanie się łuku pomiędzy ich szczelinami. Ten rodzaj aparatu pozwala przyspieszyć czas leczenia, zapewniając jego wyższy komfort, ułatwia zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i nie wymaga częstych wizyt kontrolnych u ortodonty.

Ile nosi się aparat ortodontyczny?

Czas leczenia uzależniony jest od kilku czynników – przede wszystkim od rodzaju pogłębienia wady zgryzu, wieku pacjenta oraz rodzaju aparatu ortodontycznego. W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego dochodzi do przebudowy tkanki kostnej w zębodołach. U osób dorosłych, tkanka kostna jest twardsza i mniej podatna na przebudowę, stąd leczenie przebiega dłużej i może trwać od 1 roku do nawet 3 lat. W przypadku dzieci trwa to nieco krócej z uwagi na fakt, że w tym czasie zachodzi aktywny wzrost kości dzięki czemu są one bardziej podatne na modyfikację. Długość leczenia zależy także od samego pacjenta i jego zaangażowania. Warto stosować się do zaleceń ortodonty pozwalających w wielu przypadkach na skórcenie procesu korekcji wady zgryzu.

Czy do założenia aparatu ortodontycznego należy się przygotować?

Tak. Aparat ortodontyczny zakłada się na zdrowe zęby, co oznacza że w pierwszej kolejności zweryfikowanie stanu uzębienia. Wszelkie ubytki, próchnica czy kamień nazębny muszą zostać wyleczone. Może to nieznacznie wydłużyć cały proces leczenia niemniej jest to niezbędne działanie. Zdarzają się sytuacje, w których prawidłowa korekcja wady zgryzu wymaga ekstrakcji zębów. Jest to niezwykle kontrowersyjna kwestia choć uzależniona od indywidualnych przypadków, w których bierze się pod uwagę wiele czynników takich jak: wiek pacjenta, zdjęcia RTG, profil twarzy oraz stopień dysproporcji między szerokością zębów a długością łuków. Jednak nasi ortodonci kładą szczególny nacisk na bezekstrakcyjne leczenie ortodontyczne wykorzystując nowoczesne techniki poszerzania linii uśmiechu oraz poprawy linii profilowej pacjenta.

Jak przebiega proces leczenia?

Podczas pierwszej wizyty, stricte konsultacyjnej, lekarz oceni stan zgryzu pacjenta i zaproponuje najlepszą i najbardziej skuteczną metodę leczenia. W trakcie pierwszej konsultacji nigdy nie zakłada się aparatu ortodontycznego ponieważ musi być on szczegółowo dobrany do kształtu uzębienia danego pacjenta. Dlatego wykonuje się specjalny odlew gipsowy uzębienia służący za model diagnostyczny. Lekarz zleci także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego wszystkich zębów (panoramiczne, tzw. pantomogram) i bocznego zdjęcia czaszki (cefalometria). Gdy aparat będzie gotowy, nastąpi jego założenie. Cały proces trwa ok. 1,5h i jest bezbolesny. W trakcie całego procesu leczenia należy odbywać regularne wizyty u ortodonty, który będzie na bieżąco weryfikował postępy kuracji, zmieni ustawienia aparatu, wymieni niektóre elementy a przede wszystkim wyreguluje aparat, dzięki czemu zęby będą coraz bardziej zbliżać się do osiągnięcia idealnego ułożenia. W zależności od wybranego rodzaju aparatu ortodontycznego wizyty powinny odbywać się co 4-6 tygodni. Co ważne, cały proces leczenia wad zgryzu nie kończy się z chwilą usunięcia aparatu. Zęby wykazują tendencję do powrotu do naturalnego ułożenia, dlatego aby tego uniknąć stosuje się tzw. aparaty retencyjne. Okres ich stosowania zwykle pokrywa się z okresem trwania terapii właściwej. Najczęściej retainer przypomina cienki drucik przyklejony do tylnej części przednich zębów. Może to być także wyjmowana płytka retencyjna, przypominająca ruchome aparaty ortodontyczne.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Korekcja wady zgryzu nie należy do najtańszych rozwiązań, niemniej poza poprawą estetyki uśmiechu należy mieć na uwadze fakt, że jest to przede wszystkim inwestycja w nasze zdrowie. Całkowity koszt leczenia uzależniony jest przede wszystkim od tego, na ile poważna jest wada wymagająca korekty. Definiuje ona bowiem sposób leczenia poprzez dobór odpowiedniego aparatu ortodontycznego. W cenie znajdują się także obowiązkowe i regularne wizyty u ortodonty oraz założenie aparatu retencyjnego. Reasumując, planując kosztorys leczenia ortodontycznego należy wziąć pod uwagę:

 • wycisk i stworzenie gipsowego modelu szczęki/skan 3D: 100-150 zł
 • obowiązkowe zdjęcie RTG : ok. 200 zł
 • cenę aparatu uzależnioną od jego rodzaju i ilości łuków: tradycyjne aparaty metalowe: 2 łuki 2400 – 3000 zł, aparaty samoligaturujące– cena za 2 łuki waha się od 4400 do 6000 złotych
 • wizyty kontrolne (co miesięczne): ok. 200 zł za wizytę
 • koszty zdjęcia aparatu, na który składa się demontaż, cena płytek retencyjnych i retainer stały: 1500 – 2000 zł.

W jakim wieku należy założyć aparat ortodontyczny?

Współczesne rozwiązania technologiczne stosowane w ortodoncji pozwalają na wdrożenie leczenia w każdym wieku. Przeciwwskazaniem jest zły stan zębów i dziąseł oraz problemy z żuchwą. W przypadku dzieci kluczową rolę odgrywa rodzaj uzębienia. U małych dzieci, u których stwierdzono wady zgryzu, posiadających jeszcze zęby mleczne lub mieszane (mleczne i zęby stałe) stosuje się aparaty ruchome zakładane na noc i noszone przez kilka godzin dziennie. Co ważne, to rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w korygowaniu niewielkich wad, ponieważ aparaty ruchome nie pozwalają na znaczące przesuwanie i obracanie zębów w celu nadania zgryzowi odpowiedniego kształtu. W przypadku, kiedy aparat ruchomy nie wystarczy na prawidłową korekcję wad zgryzu dziecka, zakłada się mu stały aparat ortodontyczny (mniej więcej w wieku 13 lat), kiedy ma już zęby stałe.

Czy noszenie aparatu sprawia ból?

Wraz z założeniem aparatu ortodontycznego rozpoczyna się praca uzębienia co u niektórych pacjentów może się wiązać z odczuwalnym lekkim/umiarkowanym bólem, który samoistnie zanika po 2-3 dniach. W początkowej fazie noszenia stałego aparatu ortodontycznego może pojawić się ogólny dyskomfort (działanie nacisku na zęby). Dodatkowo, zamki przyklejone na zewnętrzną stronę zębów mogą powodować początkowo delikatne otarcia wewnątrz jamy ustnej, które po kilku dniach ustępują. W takiej sytuacji lekarze zalecają stosowanie opatrunków przypominających wosk, które należy nakładać na najbardziej raniące elementy. Uczucie delikatnego dyskomfortu może pojawiać się także po wizycie kontrolnej u ortodonty, który reguluje ustawienia aparatu. Nie jest to jednak ból uniemożliwiający prawidłowe codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że samo zakładanie aparatu nie powoduje żadnego bólu.

Jak dbać zęby i aparat ortodontyczny?

Odpowiednia higiena jamy ustnej jak i samego aparatu ortodontycznego to bardzo ważna sprawa. Początkowo może ona sprawiać nieco problemów, jako że dostęp do wielu powierzchni jest utrudniony, choć z czasem stanie się to znacznie łatwiejsze. Należy dokładnie usuwać resztki jedzenia zalegające w aparacie, ponieważ w obrębie aparatu może gromadzić się płytka nazębna, usunięcie której jest niezwykle trudnym zadaniem. Przydatne do tego będą szczotki ortodontyczne (ze zmodyfikowanym włosiem – długim lub krótkim), utwardzone nici dentystyczne, wyciorki oraz płyn do higieny jamy ustnej. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, szczotkując je pod kątem 45 stopni.

Ruchome aparaty ortodontyczne oraz system Inviaslign są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Należy także zdejmować je podczas jedzenia. Po każdym wyjęciu aparat należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą z wykorzystaniem pasty i odpowiedniej szczoteczki pozwalających na usunięcie powstałego osadu. Ten rodzaj aparatu należy przechowywać w odpowiednio dla nich przygotowanych pojemnikach pozwalających na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czy aparat ortodontyczny zmusza do zmiany nawyków żywieniowych?

Aparat ortodontyczny nie wymaga radykalnej zmiany nawyków żywieniowych, niemniej spożywanie niektórych posiłków może być na początku nieco kłopotliwe, jako że odpowiednia higiena jamy ustnej odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie leczenia. Warto zatem stawiać na miękkie produkty, twarde owoce i warzywa kroić na mniejsze kawałki, a przede wszystkim uważać na jedzenie, które może przedostać się między aparat, np. orzechy, nasiona słonecznika czy maku (często elementów składowych pieczywa). W okresie kuracji ortodontycznej warto zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy i słodkich napojów, które poprzez obecny w nich cukier stanowią jeden z głównych czynników powstawania próchnicy. Guma do żucia lub wszelkie inne „ciągnące” się produkty mogą także doprowadzić do odklejenia się pierścieni od zębów. Zdarzają się sytuacje, kiedy usunięcie tych produktów z aparatu wymaga interwencji ortodonty. W trakcie kuracji warto wdrożyć zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w produkty zawierające wapń i białko, które nie tylko chronią zęby przed próchnicą ale stanowią ważny budulec zdrowych i mocnych kości.

mobilne menu