Jaki wybrać aparat ortodontyczny?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na leczenie ortodontyczne, kolejnym pytaniem będzie jaki aparat stały wybrać. Istnieje wiele firm i modeli aparatów ortodontycznych. Ceny aparatów potrafią wahać się od 1300 zł do nawet 9000 zł za 1 łuk. Poniżej postaramy się objaśnić wady, zalety i różnice pomiędzy nimi.

Nakładki Invisalign®

Nakładki Invisalign

Propozycja dla najbardziej wymagających pacjentów, dla których estetyka uśmiechu jest najwyższym priorytetem. Korekcja wady zgryzu odbywa się w tym przypadku nie za pomocą przyklejanych zamków lecz za pomocą przezroczystych nakładek, które nosimy na zębach. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest w pierwszej kolejności - estetyka (nakładek właściwie nie widać). Niepodważalną zaletą jest też komfort użytkowania. Nakładki wykonuje się z wykorzystaniem skanera 3D, którym ortodonta skanuje zęby na pierwszej wizycie konsultacyjnej. Dzięki temu nakładki wykonane w technologii druku 3D idealnie dopasowują się do kształtu naszych zębów, jednocześnie nie kalecząc tkanek graniczących z nakładkami Invisalign. Kolejną ogromną zaletą jest możliwość zdjęcia nakładek w trakcie jedzenia oraz szczotkowania zębów. Pozwala to łatwiej utrzymać zęby w czystości niż w przypadku tradcyjnych zamków ortodontycznych. Dodatkową korzyścią są również rzadsze wizyty kontrolne u ortodonty. Czas trwania leczenia obliczany jest z dosyć dużą dokładnością i przewidywalnością.

Aparat stały metalowy

Aparat stały metalowy

To aparat najczęściej wybierany przez pacjentów i najbardziej spopularyzowany wśród ortodontów. Posiada prostą budowę, jest produkowany przez właściwie każdą firmę ortodontyczną i jego ogromną zaletą jest niska cena początkowa leczenia. Zamki tego aparatu wykonane są z tytanu lub stopu metalu z niklem lub bez. Cena tego aparatu waha się od 1400-2000 zł za 1 łuk. W trakcie noszenia aparatu wymagane są wizyty kontrolne co 30 dni.

Aparat stały kryształowy (szafirowy)

Aparat stały kryształowy

To propozycja dla pacjentów, dla których bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny i estetyka uśmiechu. Zamki tego aparatu wykonane są z monokryształu i są właściwie niewidoczne, zlewają się idealnie z kolorem zęba. Jeśli do zamków kryształowych również zostanie dobrany powlekany łuk estetyczny, nasi rozmówcy bardzo często nie są w stanie zauważyć, że nosimy aparat ortodontyczny.

Aparat stały Damon Q

Aparat Damon Q

Przez wielu ortodontów został okrzyknięty rewolucją w podejściu do pacjenta ortodontycznego. Aparat Damon wprowadził wiele innowacji w leczeniu i wyeliminował wiele wad i niedogodności typowego aparatu stałego. Zacznijmy od samej budowy tego aparatu. Zamki tego aparatu nie posiadają skrzydełek na które zakładamy ligatury (gumki) przytrzymujące łuk, dlatego w mniejszym stopniu podrażniają błonę śluzową pacjenta. W zamkach Damona zastosowano opatentowany system zamków samoligaturującyh, które są mniejsze i z racji obłych krawędzi również bardziej wygodne dla pacjenta. W filozofii leczenia aparatem Damon, ortodonta prowadzący leczenie wykorzystuje małe, ale stałe siły biologiczne, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie lepszych i bardziej trwałych efektów przy skróconym czasie leczenia. W trakcie noszenia aparatu Damon, wymagane wizyty kontrolne nie odbywają się co 30 dni, ale co 60 lub nawet 90 dni, co dla wielu pacjentów jest dużym udogodnieniem. Jedną z wad tego systemu jest wyższa cena początkowa aparatu, która waha się od 2800 zł do 3500 zł za 1 łuk. Jednak końcowa cena z racji krótszego czasu leczenia i rzadszych wizyt jest porównywalna do leczenia tradycyjnym aparatem stałym.

Aparat stały Damon Clear

Aparat Damon Clear kryształowy width=

To aparat, skierowany do pacjentów, którym zależy na szybszym czasie leczenia przy zachowaniu wysokiej estetyki uśmiechu. Zamki tego aparatu są całkowicie przeźroczyste i właściwie niewidoczne na zębach pacjenta. Cena aparatu rozpoczyna się od 3800 zł za 1 łuk.