Jaki wybrać aparat ortodontyczny?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na leczenie ortodontyczne, kolejnym pytaniem będzie jaki aparat stały wybrać. Istnieje wiele firm i modeli aparatów ortodontycznych. Ceny aparatów potrafią wahać się od 1300 zł do nawet 9000 zł za 1 łuk. Poniżej postaramy się objaśnić wady, zalety i różnice pomiędzy nimi.

Nakładki Invisalign®

Nakładki Invisalign

Propozycja dla najbardziej wymagających pacjentów, dla których estetyka uśmiechu jest najwyższym priorytetem. Korekcja wady zgryzu odbywa się w tym przypadku nie za pomocą przyklejanych zamków lecz za pomocą przezroczystych nakładek, które nosimy na zębach. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest w pierwszej kolejności - estetyka (nakładek właściwie nie widać). Niepodważalną zaletą jest też komfort użytkowania. Nakładki wykonuje się z wykorzystaniem skanera 3D, którym ortodonta skanuje zęby na pierwszej wizycie konsultacyjnej. Dzięki temu nakładki wykonane w technologii druku 3D idealnie dopasowują się do kształtu naszych zębów, jednocześnie nie kalecząc tkanek graniczących z nakładkami Invisalign. Kolejną ogromną zaletą jest możliwość zdjęcia nakładek w trakcie jedzenia oraz szczotkowania zębów. Pozwala to łatwiej utrzymać zęby w czystości niż w przypadku tradcyjnych zamków ortodontycznych. Dodatkową korzyścią są również rzadsze wizyty kontrolne u ortodonty. Czas trwania leczenia obliczany jest z dosyć dużą dokładnością i przewidywalnością.

Aparat stały metalowy

Aparat stały metalowy

To aparat najczęściej wybierany przez pacjentów i najbardziej spopularyzowany wśród ortodontów. Posiada prostą budowę, jest produkowany przez właściwie każdą firmę ortodontyczną i jego ogromną zaletą jest niska cena początkowa leczenia. Zamki tego aparatu wykonane są z tytanu lub stopu metalu z niklem lub bez. Cena tego aparatu waha się od 1400-2000 zł za 1 łuk. W trakcie noszenia aparatu wymagane są wizyty kontrolne co 30 dni.

Aparat stały kryształowy (szafirowy)

Aparat stały kryształowy

To propozycja dla pacjentów, dla których bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny i estetyka uśmiechu. Zamki tego aparatu wykonane są z monokryształu i są właściwie niewidoczne, zlewają się idealnie z kolorem zęba. Jeśli do zamków kryształowych również zostanie dobrany powlekany łuk estetyczny, nasi rozmówcy bardzo często nie są w stanie zauważyć, że nosimy aparat ortodontyczny.

Aparat stały Damon Q

Aparat Damon Q

Przez wielu ortodontów został okrzyknięty rewolucją w podejściu do pacjenta ortodontycznego. Aparat Damon wprowadził wiele innowacji w leczeniu i wyeliminował wiele wad i niedogodności typowego aparatu stałego. Zacznijmy od samej budowy tego aparatu. Zamki tego aparatu nie posiadają skrzydełek na które zakładamy ligatury (gumki) przytrzymujące łuk, dlatego w mniejszym stopniu podrażniają błonę śluzową pacjenta. W zamkach Damona zastosowano opatentowany system zamków samoligaturującyh, które są mniejsze i z racji obłych krawędzi również bardziej wygodne dla pacjenta. W filozofii leczenia aparatem Damon, ortodonta prowadzący leczenie wykorzystuje małe, ale stałe siły biologiczne, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie lepszych i bardziej trwałych efektów przy skróconym czasie leczenia. W trakcie noszenia aparatu Damon, wymagane wizyty kontrolne nie odbywają się co 30 dni, ale co 60 lub nawet 90 dni, co dla wielu pacjentów jest dużym udogodnieniem. Jedną z wad tego systemu jest wyższa cena początkowa aparatu, która waha się od 2800 zł do 3500 zł za 1 łuk. Jednak końcowa cena z racji krótszego czasu leczenia i rzadszych wizyt jest porównywalna do leczenia tradycyjnym aparatem stałym.

Aparat stały Damon Clear

Aparat Damon Clear kryształowy

To aparat, skierowany do pacjentów, którym zależy na szybszym czasie leczenia przy zachowaniu wysokiej estetyki uśmiechu. Zamki tego aparatu są całkowicie przeźroczyste i właściwie niewidoczne na zębach pacjenta. Cena aparatu rozpoczyna się od 3800 zł za 1 łuk.

mobilne menu