Leczenie ortodontyczne dzieci
Rodzice, których dzieci posiadają problemy ze zgryzem zastanawiają się, czy udać się do specjalisty, który oceni stan uzębienia ich pociechy. Kiedy zatem udać się na wizytę do ortodonty, aby ten ocenił, czy nasz maluch potrzebuje aparatu ortodontycznego? Aby lekarz mógł podjąć decyzję dotyczącą leczenia ortodontycznego albo jego zaniechania, dziecko musi posiadać stałe uzębienie. Takie pojawia się między 6 a 12 rokiem życia.
Co powinno zaniepokoić rodziców?
Zdarza się, że rodzice zauważają u dziecka niepokojące symptomy, które mogą zwiastować problemy z uzębieniem. Jeżeli zauważą, że górne zęby dziecka nie są wyrównane z dolnymi lub posiadają przerwy, jest to zielone światło dla wizyty u ortodonty. Każdy rodzic powinien zaprowadzić swoje dziecko na konsultację ortodontyczną przed ukończeniem siódmego roku życia przez malucha, albo kiedy pojawią się pierwsze zęby stałe. Pozwoli ona na znalezienie przez lekarza przyczyny problemu, jak również jego nasilenia, dzięki czemu będzie mógł podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.
Interceptywne leczenie ortodontyczne
Powyższy rodzaj leczenia pomaga przygotować u dziecka miejsce, w którym pojawią się zęby stałe. Dzięki temu zabiegowi ortodonta może skorygować zgryz: - wysunąć do przodu zęby górne lub dolne - rozszerzyć podniebienie. Przyczyną powyższych problemów jest nierównomierny wzrost uzębienia oraz kości szczęki u dziecka. W związku z tym, że intensywny wzrost zębów stałych przypada u dzieci na okres od 6 do 12 roku życia, bardzo ważne jest aby w tym czasie ortodonta stworzył przestrzenie na zęby stałe.
Rodzaje aparatów, jakie można zastosować u dziecka
Aparat ortodontyczny służy do leczenia wad zgryzu i właściwego ustawienia zębów. Podczas całego procesu leczenia, u dziecka można wykorzystać kilka rodzajów aparatów. Poniżej przedstawione zostaną szczegóły.
Jednym z aparatów ortodontycznych, jaki można zastosować w walce z wadami zgryzu jest aparat ruchomy. Stosuje się go w okresie, kiedy zgryz dziecka nie jest w pełni ukształtowany (dziecko nie posiada jeszcze wszystkich zębów stałych). Ten rodzaj aparatu ortodontycznego stosuje się do 13 roku życia. W tym wieku dziecko posiada zęby mieszane (mleczne i stałe), dlatego też leczenie musi opierać się na noszeniu aparatu jedynie przez kilka godzin dziennie oraz przez całą noc.
Ten rodzaj aparatu zbudowany jest z płytki akrylowej, do której przyczepione są elementy druciane, które ortodonta musi dopasować do zębów małego pacjenta. Aparat ten w zależności od tego, gdzie ortodonta stwierdzi problem, zakładany jest na dolną albo górną szczękę. Główną zaletą tego rodzaju aparatu ortodontycznego jest możliwość jego zdejmowania, dzięki czemu dziecko może lepiej zadbać o higienę jamy ustnej.
Skuteczność leczenia takim rodzajem aparatu ortodontycznego w dużej mierze zależy od dziecka i jego samodyscypliny. Aparat taki należy nosić przez kilka godzin dziennie. Poza tym bardzo ważne są wizyty kontrolne, na których ortodonta będzie miał możliwość sprawdzenia postępów leczenia, jak również skorygowania ustawień aparatu. Dzięki temu leczenie będzie o wiele efektywniejsze.
Innym rodzajem aparatu ortodontycznego, który u dziecka stosuje się w bardziej skomplikowanym leczeniu jest aparat stały. Ten wariant wykorzystywany jest w momencie, kiedy dziecko posiada już jedynie zęby stałe. Zbudowany jest z zamków oraz pierścieni, które mocowane są na zębach trzonowych za pomocą specjalnego kleju zawierającego fluor (dzięki czemu zapobiega się próchnicy). Do przeciwległych pierścieni i zamków mocowany jest drut zwany łukiem ortodontycznym, który ortodonta ustawia w taki sposób, aby wywierał on określony nacisk na zęby. Ta wersja aparatu musi być idealnie dopasowana do kształtu zębów i szczęki pacjenta. Ortodonta nie może dopuścić do tego, aby pojawił się jakikolwiek luz, który mógłby popsuć efekty dotychczasowego leczenia.
W czasie pierwszej wizyty ortodonta zobowiązany jest nie tylko do udzielenia informacji rodzicom i dziecku o szczegółach leczenia, ale również do wykonania szczegółowych pomiarów oraz zdjęć RTG. Badania i pomiary pozwolą stworzyć gipsowy model uzębienia, dzięki któremu ortodonta dobierze odpowiedni aparat, który w zależności od wady zgryzu założy dziecku na jedną lub na dwie szczęki. Zdarzyć się może, że na początku noszenia aparatu ortodontycznego może dojść do otarć języka albo jamy ustnej. Jest to zupełnie normalne, dlatego ortodonci po założeniu urządzenia na zęby dziecka pokrywają go specjalnym woskiem który zapobiega pojawieniu się problemu otarć. Z pewnością poleci on również zakup tego specyfiku do domu.
Ważnym elementem leczenia ortodontycznego u dzieci są wizyty kontrolne. Nie mogą odbywać się rzadziej niż raz w miesiącu. W czasie tej wizyty ortodonta nie tylko bada postępy leczenia, ale również zmienia ustawienia aparatu – zmienia niektóre części, reguluje łuk ortodontyczny, dzięki czemu zbliża zęby do idealnego ustawienia. Leczenie ortodontyczne dzieci w zależności od postępów może trwać nawet dwa lata. Zależy ono od wady, jaką posiada dziecko, jak również od tego, jak szybko zęby ustawiają się w odpowiednim miejscu.