Chirurgia, ekstrakcja ósemki, zębów mądrości

Dlaczego usuwa się ósemki (zęby mądrości)?

ząb zatrzymany ekstrakcja

Powodów usunięcia ósemek może być kilka, do najczęstszych należą jednak: tzw. ósemka zatrzymana czyli ząb, którego nie widać gołym okiem lub widać go w niewielkim stopniu, ale kąt jego usytowania powoduje stłoczenia lub wręcz uszkadza zęby siódme. To oraz ból związany z wyrzynaniem najczęściej sprowadza pacjenta do chirurga stomatologicznego. Kolejnym powodem jest zbyt małą szczęka oraz/lub żuchwa. W takich przypadkach na konsultację chirurgiczną kieruje ortodonta, którego zadaniem będzie w późniejszej fazie leczenia wyeliminowanie stłoczeń.

Kolejnym najczęstszym powodem może być zbyt głęboka próchnica zębów ósmych. Jak wiemy zęby mądrości są najtrudniej dostępnym miejscem w jamie ustnej pacjenta w trakcie szczotkowania zębów. Powoduje to znacznie szybciej postępującą próchnicę do etapu, kiedy leczenie tych zębów staje się bezcelowe. Bardzo rzadko dentysta decyduje się na leczenie kanałowe zębów ósmych, o wiele częściej pacjent kierowany jest właśnie na ekstrakcję tych kłopotliwych zębów.

Jak wygląda ekstrakcja ósemki krok po kroku?

pantomogram warszawa

Zabieg zawsze poprzedzony jest diagnostyką i oceną na podstawie zdjęcia rtg panoramicznego. Dentysta dowiaduje się z niego w jakim ułożeniu jest ząb względem przyległych tkanek. Po dokonanej ocenie, chirurg znieczula miejscowo okolice ósemki. Jeśli ósemka jest widoczna gołym okiem, zabieg najczęściej jest prosty i nie różni się niczym od zwykłej ekstrakcji. Jeśli jednak ząb ukryty jest pod tkankami, dentysta odkrywa skalpelem płat dziąsła, następnie wiertłem odsłania ząb w stopniu pozwalającym na usunięcie zęba za pomocą odpowiednich dźwigni. Po dokonanej ekstrakcji dentysta oczyszcza i zaszywa zębodół. W wielu przypadkach po ekstrakcji zęba zatrzymanego zalecane jest również podanie pacjentowi leku steroidowego.

Wskazania po zabiegu usunięcia ósemki

Po zabiegu należy trzymać się kilku prostych zasad. Należy zaciskać jałowy gazik przynajmniej przez 30 min zaraz po zabiegu. Przez co najmniej 2 godziny nic nie jeść ani nie pić, a do końca dnia nie przepłukiwać niczym jamy ustnej. Bardzo ważnym jest, aby przez co najmniej 48 godzin po zabiegu nie spożywać alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Bezwględne przestrzeganie powyższych zasad w znacznym stopniu minimalizuje możliwość wystąpienia powikłań.

Aby zminimalizować następstwa zabiegu należy:

  • stosować zimne okłady
  • unikać wysiłku fizycznego
  • w przypadku silnego bólu przyjąć środek przeciwbólowy
  • gryźć pokarmy po przeciwległej stronie jamy ustnej

Chirurg przyjmujący w klinice stomatologicznej Dental Avenue:

lek. dent. Michał Perkowski

Implantolog, Chirurg Szczękowo-Twarzowy

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od stażu podyplomowego związany jest ze Szpitalem Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Obecnie odbywa szkolenie specjalizacyjne z Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii. Swoje doświadczenie i umiejętności stale wzbogaca biorąc udział w licznych kursach oraz konferencjach.

Zadzwoń +48223988888
Messenger
Instagram