Aparat stały, a czas leczenia
Ortodontyczny aparat stały czas leczenia
Czas leczenia stałym aparatem ortodontycznym jest w wielu przypadkach głównym problemem, przez który wielu pacjentów pomimo głębokich wad zgryzu nie decyduje się na leczenie ortodontyczne. Czy istnieją zatem sposoby, aby przyspieszyć ten proces lub w znaczący sposób go skrócić?
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Z reguły leczenie ortodontyczne trwa 1,5-2 lata w przypadku pacjentów nastoletnich. U osób dorosłych leczenie ortodontyczne zajmuje doświadczonemu ortodoncie od 1,5 roku do 3 lat. Elementem determinującym jest w każdym przypadku jest poziom wady pacjenta.
Zanim założysz stały aparat ortodontyczny
Należy odpowiednio przygotować zęby. Zanim udasz się do ortodonty, wszystkie zęby muszą być wyleczone i być w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że aparat stały wiąże się z utrudnioną higieną jamy ustnej. Jeśli chcemy uniknąć problemów i powikłań, udajmy się na wizytę do dentysty zachowawczego.
Wybierz ortodontę, któremu zaufasz
Doświadczenie ortodonty, którego wybierzesz będzie grało znaczącą rolę w skróceniu procesu leczenia. Sprawdź o ile to możliwe kiedy rozpoczął praktykę ortodontyczną. Jakie kursy oraz szkolenia odbył i jaka jest ich częstotliwość. W świecie ortodoncji co chwilę pojawiają się nowe badania, nowe rozwiązania i aparaty, które niwelują dyskomfort noszenia aparatu stałego jednocześnie skracając leczenie i stabilizując jego efekt końcowy. Nie bój się zadawać pytań! Zanim udasz się na wizytę konsultacyjną spisz je na kartce. Łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o wyborze lekarza. Ortodonci w placówce Dental Avenue sugerują leczenie bezekstrakcyjne z jednoczesnym poszerzeniem uśmiechu. Jest to w chwili obecnej najczęściej wybierany sposób leczenia najlepszych placówkach ortodontycznych na świecie.
Wybierz stały aparat ortodontyczny
Dość istotnym elementem w procesie krótszego leczenia jest to jaki aparat stały wybierzesz. Na rynku jest wiele rozwiązań, jednak z naukowego punktu widzenia potwierdzonego badaniami, najbardziej efektywnym rozwiązaniem są aparaty samoligaturujące, które działają na zasadzie naturalnych pasywnych sił biologicznych, które oddziałują na zęby w sposób jednostajny. Dzieje się tak ponieważ łuk nie jest blokowany przez siły tarcia w slocie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego aparatu ligaturowego, w którym gumki pełnią funkcję przytrzymującą łuk w slotach zamków. O ile jesteśmy w stanie skrócić czas? Przypadku aparatu samoligaturującego leczenie może zakończyć się już po 1,5 rocznym leczeniu nawet u osób dorosłych. Na uwagę zasługuje również fakt, że wizyty umawiane są nie co 4, ale co 6-9 tygodni. Dlatego mniej czasu i pieniędzy tracisz na dodatkowe wizyty. Znacznie więcej infromacji na temat aparatów ortodontycznych znajdziesz w innym naszym artykule - Rodzaje aparatów ortodontycznych
Dostosuj się do wskazówek ortodonty
W trakcie leczenia ortodonta będzie udzielał wskazówek i zaleceń np. codzienne zakładanie gumek elastycznych na odpowiednie zaczepy na zamkach. Jeśli zależy nam na skróceniu leczenia, bezwględnie musimy się do nich stosować.
Nie omijaj wizyt kontrolnych
Każda odwołana lub opóźniona wizyta kontrolna powoduje wydłużenie leczenia nawet o 1,5 miesiąca. Niejednokrotnie powoduje to komplikacje w leczeniu, np zbyt wychylone lub przemieszczone zęby w złym kierunku. Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek, uczęszczajmy regularnie na wizyty.
Jeśli odpadnie zamek
Mogą zdarzyć się sytuacje, w których zamek odklei się od zęba np nagryzając coś twardego. Należy niezwłocznie zgłosić ten fakt swojemu ortodoncie. W przypadku szybkiej interwencji, leczenie nie powinno ulec wydłużeniu.
Plan leczenia i umowa na leczenie ortodontyczne
Dokładnie przeczytaj umowę oraz plan leczenia przedstawiony przez ortodontę. Sprawdź czy ceny wizyt kontrolnych oraz cena za zdjęcie aparatu zostały ujęte w kosztorysie. Czy ortodonta umieścił dodatkowe czynności wymagane u innych specjalistów po zdjęciu aparatu w umowy lub kosztorysie.