Aparat Damon Samoligaturujący

Aparat samoligaturujący Damon

Aparat Damon Q - Damon System

Aparat Damon Q to przede wszystkim nowa filozofia i rewolucyjne podejście do leczenia w ortodoncji. Polega ono na poszerzeniu łuku do naturalnego kształtu twarzy pacjenta wytwarzając w ten sposób miejsce nie tylko dla stłoczonych zębów, ale również dla języka. Dzięki temu leczenie w wielu przypadkach odbywa się bez niepotrzebnych ekstrakcji (najczęściej zębów 4 lub 5), które spłaszają twarz pogarszając jej estetykę profilową. Poszerzając łuk stabilizujemy również proces leczenia eliminując w znacznym stopniu ryzyko powrotu zębów do stanu przed leczeniem.

Budowa zamków - wygoda dla pacjenta

To właśnie w budowie zamków aparat damon tkwi cały sekret. Zamki są bezligaturowe (nie zakładamy na nie gumek) przez co zęby przesuwają się bardziej swobodnie skracając czas leczenia. Razem z zamkami stosowane są również łagodniejsze łuki, pozwalające działać siłom pasywno-biologicznym. Dzięki temu pacjent w mniejszym stopniu odczuwa dyskomfort noszenia aparatu, a efekty są bardziej trwałe. W tradycyjnych zamkach natomiast ligatury stawiają większy opór uniemożliwiając po pewnym czasie przesuwanie zębów, dlatego tak często wymagane są wizyty pacjenta, z reguły co 30 dni. Co jeszcze wpływa na większy komfort pacjenta? Zamki mają bardziej obłe krawędzie i nie posiadają skrzydełek na gumowe ligatury przez co nie powodują tylu podrażnień błon śluzowych warg i wewnętrznej strony policzków co tradycyjne aparaty.

Czy leczenie jest droższe?

Prawdą jest, że początkowa cena aparatu jest wyższa, ale w porównaniu do aparatu tradycyjnego całościowe leczenie wcale nie musi być droższe. Wynika to z 2 powodów. Po pierwsze aparat damon to rzadsze wizyty u ortodonty - co 60 a nawet co 90 dni, przez co oszczędzamy na kontrolach pośrednich. Po drugie u przeważającej części pacjentów leczenie nie trwa 2-3 lata, ale o ile wada nie jest zbyt skomplikowana leczenie zajmuje średnio 1,5 roku. Wszystkie te czynniki sprawiają, że końcowy koszt leczenia jest bardzo zbliżony do leczenia tradycyjnym stałym aparatem ligaturowym.

Aparat Damon to:

  • mniejsze i bardziej wygodne zamki
  • krótszy czas leczenia
  • mniej bolesne leczenie
  • rzadsze wizyty kontrolne (co 60-70 dni)
  • ukierunkowanie na leczenie bezekstrakcyjne
mobilne menu